Игла форум!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Игла форум!


 
HomeGalleryБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...

Go down 
АвторПорака
dimitaar
Администратор
dimitaar

Број на мислења : 123
Age : 27
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини... Empty
ПишувањеПредмет: Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...   Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини... Icon_minitimeНед Фед 01, 2009 7:44 pm

Сте чуле ли за овие системи на казни ( по мене баш не се закони, освен последниот кој носи име Законик) и нивната бруталност?

Шеријатот го среќаваме кај муслиманите, и ден денес е во сила во ОАЕ (Об. Арапски Емирати), Кувајт, Ирак, Иран...и својата сила ја влече од Куранот. Според него, има како казни каменувања, кастрации, сечења делови од тело, камшикувања, стапови по грб...

Слично е и со Талионот. Неговото начело е „Око за око, заб за заб”. Според ова, треба да се врати со иста мера на нанесеното зло.

И на крај, Законикот на Лек Дукаѓини, кој виртуелно живее кај албанското население. Крвни одмазди, убиства... Поткрепено со т.н. Закон (?!)

Очигледно е дека за современиот човек се дегутантни и анахрони. Во секој случај, не се изумрени. Постојат. И се употребуваат. Секојдневно се убива понекој човек како куче по арапските земји. Дефинитивно, не се во склоп на современите цивилизациски вредности.
Вратете се на почетокот Go down
https://igla.macedonianforum.net/forum.htm
Bubeee
Администратор
Bubeee

Број на мислења : 84
Age : 27
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...   Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини... Icon_minitimeПон Фед 02, 2009 11:18 pm

Никогаш не сум слушнала за тоа....
Вратете се на почетокот Go down
nadicaa
Администратор
nadicaa

Број на мислења : 65
Age : 25
Registration date : 2009-02-01

Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...   Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини... Icon_minitimeЧет Фед 12, 2009 1:40 am

Неее
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...   Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини... Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Игла форум! :: Право-
Отиди до: