Игла форум!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Игла форум!


 
HomeGalleryБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Јава...

Go down 
АвторПорака
dimitaar
Администратор
dimitaar

Број на мислења : 123
Age : 27
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Јава... Empty
ПишувањеПредмет: Јава...   Јава... Icon_minitimeПон Фед 09, 2009 12:55 am

Знам сите сте слушнале за мега популарниот програмски јазик Java. Но дали знаете што е Java? Како работи и зошто воопшто стана толку популарна? Баш оваа година на фах ја учиме Java-та. Доста ми се виде примамлива, лесна за учење и пред се ефикасна. Исто ме изненади тоа што е независна од платформата. Јаva е објектно-ориентиран програмски јазик развиен од страна на Sun Microsystems, компанија што е позната по своите UNIX работни станици. Моделиран според C++, програмскиот јазик Java е дизајниран да биде мал, едноставен и со можност за работа на повеќе платформи и оперативни системи, како на изворно така и на бинарно ниво, што во суштина значи дека Java програмите можат да работат на било која машина што има инсталирано Java виртуелна машина. Вообичаено Java се спомнува во контекст на World Wide Web, каде прабарвачите како Netscape Navigator, Internet Explorer и Mozila Firefox тврдат дека се "Java enabled". Java enabled значи дека пребарувачот може да превземе и да стартува Java програми, наречени аплети, на системот на корисникот. Аплетите се појавуваат во web страниците на сличен начин како сликите, но за разлика од сликите, аплетите се динамички и интерактивни.
Е па програмери во Java, ајде пастирајте некои од вашите "дела". Јас сум релативно нов во овој програмски јазик, се надевам дека за неколку месеци ќе ви покажам некој солиден проект во Java. До тогаш кажете ваше мислење за Java-та.
Вратете се на почетокот Go down
https://igla.macedonianforum.net/forum.htm
Stolee
Администратор
Stolee

Број на мислења : 128
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Јава... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јава...   Јава... Icon_minitimeПон Фед 09, 2009 1:00 am

Има ваква тема...оваа слободно може да оди во канта!
Вратете се на почетокот Go down
https://igla.macedonianforum.net
 
Јава...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Игла форум! :: Канта-
Отиди до: