Игла форум!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Игла форум!


 
HomeGalleryБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Најголемите Македонци низ историјата

Go down 
АвторПорака
Stolee
Администратор
Stolee

Број на мислења : 128
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Најголемите Македонци низ историјата Empty
ПишувањеПредмет: Најголемите Македонци низ историјата   Најголемите Македонци низ историјата Icon_minitimeПет Фед 06, 2009 6:37 pm

Кој според вас заслужува да го носи епитетот најголем Македонец во историјата? Или ако се повеќе, наведете ги и по можност објаснете зошто токму тие? Да направиме една листа на најголемите Македонци низ времето, на луѓето со кои можеме да се гордееме, кои придонеле за промоција на Македонија и Македонците насекаде низ светот, на луѓе кои се заслужни за нашиот удел во светскиот цивилизациски код.
Еве ги моите предлози:

1. Филип II Македонски (дипломат, реформатор, создавач на македонската фаланга)
2. Александар III Македонски (најголемиот освојувач на сите времиња, заложник за светска држава на народите)
3. Кирил и Методиј (семакедонските и сесловенските описменители)
4. Цар Самуил (заслужен за територијалните проширувања и издигнување на Охридската архиепископија на ранг на патријаршија)
5. Браќата Миладиновци (основачи и водачи на Македонската Преродба од XIX век)
6. Григор Прличев (Македонскиот Сердар и Вториот Хомер)
7. Сите основачи на ВМОРО (клучна улога во идното создавање на автономна Македонија)
8. Ѓорче Петров ("Македонија на Македонците" - цитат кој кажува се за него)
9. Гоце Делчев (апостолот на македонската револуционерна борба)
10. Јане Сандански (Пиринскиот цар, борец за автономна Македонија)
11. Никола Карев (првиот претседател на Крушевската Република)
12. Ѓемиџиите (го кренале вниманието на Европа за состојбата во Македонија)
12. Крсте П. Мисирков (најголемиот македонски идеолог на XX век, и Македонецот што го одбележа XX век)
14. Методија Андонов - Ченто (првиот претседател на НРМ, борец за независна Македонија)
15. Блаже Конески (втемелувач на македонскиот литературен јазик)


П.С. Имињата на овие личности се напишани хронолошки, а не по важност.
П.П.С. Доколку се сложуваме со мислењата за најдобрите 10 да речеме, може да организираме и анкета на која би гласале и би го избрале најдобриот, т.е. најголемиот, најважниот, најзначајниот Македонец во историјата.
Вратете се на почетокот Go down
https://igla.macedonianforum.net
Bubeee
Администратор
Bubeee

Број на мислења : 84
Age : 27
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Најголемите Македонци низ историјата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најголемите Македонци низ историјата   Најголемите Македонци низ историјата Icon_minitimeПет Фед 06, 2009 9:15 pm

Јас мислам дека најважен за македонската историја е Александар III Македонски...
Вратете се на почетокот Go down
dimitaar
Администратор
dimitaar

Број на мислења : 123
Age : 27
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Најголемите Македонци низ историјата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најголемите Македонци низ историјата   Најголемите Македонци низ историјата Icon_minitimeПон Фед 09, 2009 12:38 am

Јас мислам дека е поважна на Цар Самуил... lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
https://igla.macedonianforum.net/forum.htm
Bubo
Почетник
Bubo

Број на мислења : 24
Age : 25
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Најголемите Македонци низ историјата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најголемите Македонци низ историјата   Најголемите Македонци низ историјата Icon_minitimeСаб Фед 14, 2009 6:32 pm

Bubeee напиша:
Јас мислам дека најважен за македонската историја е Александар III Македонски...
И јас исто
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Најголемите Македонци низ историјата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најголемите Македонци низ историјата   Најголемите Македонци низ историјата Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Најголемите Македонци низ историјата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Игла форум! :: Историја-
Отиди до: