Игла форум!


 
HomeGalleryПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Колкава би требало да биде платата во Македонија?

Go down 
АвторПорака
dimitaar
Администратор
dimitaar

Број на мислења : 123
Age : 25
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Колкава би требало да биде платата во Македонија? Empty
ПишувањеПредмет: Колкава би требало да биде платата во Македонија?   Колкава би требало да биде платата во Македонија? Icon_minitimeНед Фед 01, 2009 7:59 pm

Еве за мене што е реална плата према цените на услугите и потрошувачката кошница. Пример за млад брачен пар без деца со сопствен стан. Примања минимум по 500 еур и двајцата, за да можат да ги платат комуналиите, пристојно да се облечат, пристојно да се хранат без прекардашување и аздис, но и без стегање од денес за утре. Оваа плата е доволна само за овие "луксузи на животот". Доколку земеме во предвид дека секој месец треба да се плака некоја рата за мебел, бела техника, автомобил од најниска класа( не е луксуз ова) треба да се додадат кај двајцата уште по 100 еур минимум. Кога ке се родат децата + по 100. Кога ке станат адолесценти, ке искачаат, ке трошат (пристојно) плус по 100. Значи на 4- члено семејство требаат вкупни приходи од минимум 1500- 1600 еур за основните тракатанци без да му останува нешто заштеда.
Затоа платите во ЕУ се над 2000 еур па семесјтво од 4 члена има вкупни месечни приходи од минимум 8000 евра. А трошоците се скоро исти како кај нас.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://igla.macedonianforum.net/forum.htm
Bubeee
Администратор
Bubeee

Број на мислења : 84
Age : 25
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Колкава би требало да биде платата во Македонија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колкава би требало да биде платата во Македонија?   Колкава би требало да биде платата во Македонија? Icon_minitimeПон Фед 02, 2009 11:22 pm

Па мислам минимум 300 евра..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Bubo
Почетник
Bubo

Број на мислења : 24
Age : 23
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Колкава би требало да биде платата во Македонија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колкава би требало да биде платата во Македонија?   Колкава би требало да биде платата во Македонија? Icon_minitimeСаб Фед 07, 2009 9:40 pm

Bubeee напиша:
Па мислам минимум 300 евра..Ако е 300 евра ке не можеме да ги издржаваме децата...(така по радовишки дијалектСреќен)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
Колкава би требало да биде платата во Македонија? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колкава би требало да биде платата во Македонија?   Колкава би требало да биде платата во Македонија? Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Колкава би требало да биде платата во Македонија?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Игла форум! :: Економија и Бизнис-
Отиди до: