Игла форум!


 
HomeGalleryПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...

Go down 
АвторПорака
dimitaar
Администратор
avatar

Број на мислења : 123
Age : 25
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

ПишувањеПредмет: Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...   Нед Фед 01, 2009 7:44 pm

Сте чуле ли за овие системи на казни ( по мене баш не се закони, освен последниот кој носи име Законик) и нивната бруталност?

Шеријатот го среќаваме кај муслиманите, и ден денес е во сила во ОАЕ (Об. Арапски Емирати), Кувајт, Ирак, Иран...и својата сила ја влече од Куранот. Според него, има како казни каменувања, кастрации, сечења делови од тело, камшикувања, стапови по грб...

Слично е и со Талионот. Неговото начело е „Око за око, заб за заб”. Според ова, треба да се врати со иста мера на нанесеното зло.

И на крај, Законикот на Лек Дукаѓини, кој виртуелно живее кај албанското население. Крвни одмазди, убиства... Поткрепено со т.н. Закон (?!)

Очигледно е дека за современиот човек се дегутантни и анахрони. Во секој случај, не се изумрени. Постојат. И се употребуваат. Секојдневно се убива понекој човек како куче по арапските земји. Дефинитивно, не се во склоп на современите цивилизациски вредности.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://igla.macedonianforum.net/forum.htm
Bubeee
Администратор
avatar

Број на мислења : 84
Age : 24
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

ПишувањеПредмет: Re: Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...   Пон Фед 02, 2009 11:18 pm

Никогаш не сум слушнала за тоа....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
nadicaa
Администратор
avatar

Број на мислења : 65
Age : 23
Registration date : 2009-02-01

ПишувањеПредмет: Re: Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...   Чет Фед 12, 2009 1:40 am

Неее
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...   

Вратете се на почетокот Go down
 
Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Игла форум! :: Право-
Отиди до: