Игла форум!


 
HomeGalleryБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Јава програмирање

Go down 
АвторПорака
Bubo
Почетник
Bubo

Број на мислења : 24
Age : 24
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Јава програмирање Empty
ПишувањеПредмет: Јава програмирање   Јава програмирање Icon_minitimeНед Фед 01, 2009 3:08 pm

Овде споделувајте совети и кодови за јава

. Доста ми се виде примамлива, лесна за учење и пред се ефикасна. Исто ме изненади тоа што е независна од платформата. Јаva е објектно-ориентиран програмски јазик развиен од страна на Sun Microsystems, компанија што е позната по своите UNIX работни станици. Моделиран според C++, програмскиот јазик Java е дизајниран да биде мал, едноставен и со можност за работа на повеќе платформи и оперативни системи, како на изворно така и на бинарно ниво, што во суштина значи дека Java програмите можат да работат на било која машина што има инсталирано Java виртуелна машина. Вообичаено Java се спомнува во контекст на World Wide Web, каде прабарвачите како Netscape Navigator, Internet Explorer и Mozila Firefox тврдат дека се "Java enabled". Java enabled значи дека пребарувачот може да превземе и да стартува Java програми, наречени аплети, на системот на корисникот. Аплетите се појавуваат во web страниците на сличен начин како сликите, но за разлика од сликите, аплетите се динамички и интерактивни.
Е па програмери во Java, ајде пастирајте некои од вашите "дела". Јас сум релативно нов во овој програмски јазик, се надевам дека за неколку месеци ќе ви покажам некој солиден проект во Java. До тогаш кажете ваше мислење за Java-та.
Вратете се на почетокот Go down
 
Јава програмирање
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Игла форум! :: Програмирање и програмски јазици-
Отиди до: