Игла форум!


 
HomeGalleryБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

Go down 
АвторПорака
Stolee
Администратор
Stolee

Број на мислења : 128
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Астрономија (истражувања, откритија, новости)! Empty
ПишувањеПредмет: Астрономија (истражувања, откритија, новости)!   Астрономија (истражувања, откритија, новости)! Icon_minitimeПет Фед 06, 2009 6:15 pm

Значи, се што е поврзано со исражувањата на вселената (нови планети,откритија за жив свет на други планети, ѕвезди, ’’црни дупки’’, комети, метеори...), технолошкиот развој поврзан со астрономијата (лансирање на сателити, вселенски бродови, нови телескопи...) и сите новости кои мислите дека интересни и сакате да ги споделите со другите: ТУКА!
Научниците од НАСА објавија шокантна вест дека на планетата Марс има живот, а како доказ приложија слика на која се забележува присуството на гас.

Научниците веруваат дека вонземски микроби живеат под површината на Марс и тие се одговорни за метанот кој го има на Црвената планета. Со помош на гигантски телескопи, НАСА дојде до нови заклучоци со кои се потврдува дека Земјата не е единствената планета на која има живот.
Некој од научниците изјавија дека метанот се произведува во процес на вулкански ерупции, но бидејќи на Марс нема активни вулкани, тврдењата на НАСА можат да се сфатат сериозно.

Експертите од Американската агенција за вселенски истражувања објаснуваат дека метанот е продукт на организми кои живеат во вода или под мразот. Организмите мора да се живи за да произведуваат метан, па со тоа се доаѓа до заклучок дека на Марс постои живот.
Британскиот вселенски експерт, Ник Поуп ги поздрави истражувањата на неговите колеги, нарекувајќи ги „најбитен доказ за постоење на живот на Марс“.
-Што може да биде позначајно од тоа да знаеш дека не си сам во огромниот универзум. Ние само ја гребнавме површината, кој знае што ќе откриеме доколку копаме подлабоко. Ако има живот на Црвената планета тоа значи дека сигурно има и на другите планети. Марс е многу сличен со Земјата, имаат иста големина, а и површината им е од камен. Сигурен сум дека таму некаде има вода, бидејќи метанот ни е како доказ, изјави Поуп.

Доказ дека во вселената има вода беше експедицијата на Марс, „Mars Expres“ кога во 2007 година со помош на вкопан радар се истражуваше површината на планетата.
Вратете се на почетокот Go down
http://igla.macedonianforum.net
dimitaar
Администратор
dimitaar

Број на мислења : 123
Age : 26
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Астрономија (истражувања, откритија, новости)! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Астрономија (истражувања, откритија, новости)!   Астрономија (истражувања, откритија, новости)! Icon_minitimeПон Фед 09, 2009 12:46 am

Да да тоа е точно дека на марс има вода... Хаха Хаха
Вратете се на почетокот Go down
http://igla.macedonianforum.net/forum.htm
Bubo
Почетник
Bubo

Број на мислења : 24
Age : 24
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Астрономија (истражувања, откритија, новости)! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Астрономија (истражувања, откритија, новости)!   Астрономија (истражувања, откритија, новости)! Icon_minitimeСаб Фед 14, 2009 6:05 pm

Можеби!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Bubeee
Администратор
Bubeee

Број на мислења : 84
Age : 26
Местолокација : Радовиш
Registration date : 2009-02-01

Астрономија (истражувања, откритија, новости)! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Астрономија (истражувања, откритија, новости)!   Астрономија (истражувања, откритија, новости)! Icon_minitimeСаб Фед 14, 2009 7:57 pm

Да се надеваме...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Астрономија (истражувања, откритија, новости)! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Астрономија (истражувања, откритија, новости)!   Астрономија (истражувања, откритија, новости)! Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Астрономија (истражувања, откритија, новости)!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Игла форум! :: Мистерии-
Отиди до: